Jak wybrać dostawcę prądu?

W domowym budżecie, rachunki za prąd potrafią często stanowić większą część wydatków. Nie dość, że aktualnie prąd nie należy do najtańszych udogodnień, to jeszcze dodatkowo drożeje z każdym rokiem, a ceny mają jeszcze skoczyć w górę. Żeby zachować aktualna wysokość rachunków trzeba by zacząć oszczędzać prąd. Jednak dzieje się wręcz przeciwnie, gdyż kupuje się coraz więcej urządzeń, które pochłaniają kolejne partie prądu. Jak zmniejszyć koszty?

Duże stawki czy zużycie?

Mając w ręce rachunek za prąd, warto przyjrzeć się nie tylko temu, ile zużywasz go za miesiąc czy dwa – w zależności za jaki okres masz rozliczenie – ale także jaką stawkę płacisz za każdy zużyty kWh. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie nie tyle wprowadzenia nawyku oszczędzania, co zmiana dostawcy prądu. Niekiedy bowiem okazuje się, że to koszt energii jest problemem. Oznacza to, że czas na zmianę firmy, która energię elektryczną dostarcza.

Uważaj na triki i pułapki

Jednak zerwanie umowy, to nie taka prosta sprawa. Jeśli masz na określony czas – zwykle jest to 3 lata – to wtedy konieczne może być zapłacenie kary umownej za odstąpienie od umowy. W takim wypadku bowiem często, porozumienie stron nie jest możliwe. Zastanów się jednak, czy bardziej opłacalne nie jest pokrycie kosztów kary, niż płacenie przez następne miesiące zawyżoną stawkę za prąd. W przypadku poszukiwania nowego dostawcy prądu, także warto co nieco się zastanowić oraz przeanalizować całą umowę. Często bowiem firmy stosują różnego rodzaju sztuczki. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim, należy bardzo dokładnie przeczytać całą umowę. Nie ważne ile Ci to zejdzie, konsultant ma czekać, aż wszystko przeczytasz. Uważaj na drobny druk oraz ukryte opłaty, które zwykle ukazuje się dopiero po kilku miesiącach, kiedy przyjdzie wysoki rachunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *