Oszczędzanie prądu, czyli co pochłania go najwięcej?

Posiadanie własnego domu czy mieszkania, to nie tylko ogromna swoboda, ale także mnóstwo wydatków. W przypadku mieszkania często największe koszty to opłacenie czynszu, zaś jeśli chodzi o dom, opłata to rata kredytu hipotecznego. Dość sporo jednak dokładają takie wydatki jak rachunki za wodę, gaz, a szczególnie prąd. Jednak tak jak raty za kredyt czy opłat za czynsz nie da się zmniejszyć, tak w przypadku zużycia np. Energii elektrycznej jest to całkiem możliwe. Oszczędzanie pozwala na zachowanie w portfelu nawet kilkuset złotych rocznie za sam prąd.

Oszczędność nie tylko poprzez wyłączanie

Doskonałym sposobem na oszczędzanie jest wyłączanie sprzętów z prądu, kiedy są one nieużywane. Pozostawianie w tzw. Trybie czuwania także pobiera prąd. Co prawda nie jest to duża ilość dziennie, ale kiedy zliczy się wszystkie urządzenia oraz pomnoży przez 365 dni w roku, to wychodzi całkiem pokaźna suma. Jednak warto oprócz takiego oszczędzania, wprowadzić także pewne cięcia w domowym budżecie. Dobrze jest zrezygnować z bogatszego pakietu telewizji, jeśli dane programy nie są oglądane lub postawić na tańszego dostawcę telewizji. To samo tyczy się np. Internetu.

Sprawdzony dostawca

W niektórych przypadkach konieczna może się okazać także zmiana dostawcy prądu. Pomoże to znacznie obniżyć rachunki za prąd – szczególnie jeśli korzystałeś z prądu pośredników, a nie od bezpośredniego dostawcy. Uważaj także na triki stosowane w umowach, ponieważ może się okazać, że przez jakiś czas energia rzeczywiście będzie tania, a potem ceny skoczą w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *